Jó hír: újabb határátkelők létrehozását tervezik Magyarország és Szlovákia között

Szijjártó Péter hangsúlyozta: fontos, hogy Európa egyik leghosszabb határa ne szétválassza, hanem összekösse a két országot.

Lehullt a vakolat...
Nagyon erős szimbolikájú fotót tett közzé Falath Zsuzsanna nagyszombati muzeológus, polgári aktivista, akit korábban a magyarsága miatt akart elbocsátani munkahelyéről a Pozsonyi Városi Múzeum – írta a felvidek.ma.
A fiatal aktivista egy nagyszombati alapiskola történelmi épületnek a homlokzatán kapott lencsevégre vakolathullást, amint az kezd leperegni egy angyalos címerről. A durván nagyoló és takarni szándékozó vakolat alatt pedig ott virítanak büszkén a magyar címer színei és motívumai.
Az épület jelenleg a Merici Szent Angéla Alapiskolának és Óvodának ad otthont. Hajdan az Orsolya-apácák zárdájaként, illetve Tanítóképző Intézetként működött. A patinás épületkomplexum bejárati homlokzatának címere minden bizonnyal annak az 1919. február 28-i rendeletnek esett áldozatul, amelyet Vavro Šrobár (Szlovákia igazgatásával megbízott tejhatalmú csehszlovák miniszter) hirdetett ki, hogy orcájukra formálják az addigi Észak-Magyarország részét.
Ennek a barbarizmusnak esett áldozatul számos köztéri szobor, emlékmű és műemlék, épület (Mária Terézia pozsonyi szobra, a kassai, lőcsei honvédszobor, a rimaszombati Kossuth-szobor stb.) vagy éppen emberélet, akik a megszállók igazságtalanságai ellen hangjukat emelték (Pozsony, Komárom, Zselíz stb.).
A címerpajzs felett valószínűleg lehetett eredetileg Szent Korona ikon is, ám azt eltüntették, míg a magyar nemzeti szimbólumot „csak” elfedték. Ám míg az alkotás hosszabb távon is állja az idő próbáját a takaró festék-vakolat száz esztendő alatt kezdi megadni magát és válik le.
Falath Zsuzsanna szerint az épület kulturális örökségnek számít és mindenképp fontos lenne a domborművet restaurálni, eredeti állapotába visszaállítani, akárcsak a szakolcai kultúrház oromzatán látható.
Nyitókép: VLADIMIR SIMICEK / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Szijjártó Péter hangsúlyozta: fontos, hogy Európa egyik leghosszabb határa ne szétválassza, hanem összekösse a két országot.
***